1. Stoły i krzesła oraz inne meble – starsze niż Ci się wydaje • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

21

12.2018

Stoły i krzesła oraz inne meble – starsze niż Ci się wydaje

Niektórym się wydaje, że meble znalazły się w naszych domach stosunkowo niedawno. W rzeczywistości jest zupełnie przeciwnie. Historia stołów i krzeseł oraz pozostałych mebli jest znacznie dłuższa.

Obróbka drewna była jedną z pierwszych technik, jaką opanowali ludzie. Już pomiędzy latami 3000 a 2000 p.n.e. stoły i krzesła oraz łóżka były częścią wyposażenia domów. Skąd to wiadomo? Z rysunków, które datowane są na tamten okres. Mało tego – część z tych mebli przetrwała do dziś. To chyba najważniejszy argument, który przemawia za trwałością drewna.
Co ciekawe, już starożytni Egipcjanie stosowali fornirowanie, czyli technikę polegająca na skrawaniu cienkich płatów drewna. Następnie pokrywa się nimi inne powierzchnie drewniane. Najstarsze przedmioty przygotowane tą techniką mają niemal 5000 lat. Obok fornirowania Egipcjanie stosowali lakierowanie drewna. Zaawansowana obróbka tego surowca była możliwa dzięki narzędziom, którymi wówczas dysponowano. Znane były m.in. piły, dłuta i wiertarki.

Stoły i krzesła tylko dla bogatych

Na meble mogli sobie pozwolić jedynie bogacze. Pamiętajmy, że tych było niewielu, większość pracowała na chwałę faraona. Dlatego biedni ludzie siedzieli na klepisku. Podobnie było ze spaniem – bogaci wylegiwali się w łóżkach, biedota na słomie. Co do biesiad, organizowano je jedynie w bogatych domach. Jedzenie było wówczas wystawione na niskich stołach, które miały trzy lub cztery nogi. Krzesła, na których siadali panowie, miały nawet poduszki i rzeźbione elementy.

Skrzynia pochodząca z okresu XV-XVII w n.e. Można ją było zobaczyć podczas jednej z wystaw we Wrocławiu.  / źródło: wroclaw.pl

Skrzynia pochodząca z okresu XV-XVII w n.e. Można ją było zobaczyć podczas jednej z wystaw we Wrocławiu. / źródło: wroclaw.pl

Meble Dalekiego Wschodu

W Chinach w VII wieku p.n.e. nastąpił gwałtowny rozwój stolarstwa. Powstało wówczas wiele małych zakładów, a rzemieślnicy tworzyli wymyślne produkty. To z kolei przełożyło się na produkcję mebli. Przy ich konstruowaniu inspirowano się zasadą Feng Shui. Polega ona na wykorzystaniu przestrzeni i materiału wokół człowieka w taki sposób, by stymulować jego zdrowie i szczęście.
W Japonii dość szybko opanowano obróbkę drewna na wysokim poziomie. Było to związane ze znakomitymi narzędziami, którymi wówczas dysponowano. A te z kolei można było konstruować, bo opanowano metodę wytwarzania stali wysokowęglowej. Co ciekawe, cześć japońskich metod produkcji mebli nie pozwala na korzystanie z kleju czy gwoździ. Są one do dziś praktykowane.

Pierwszy sklep z meblami

Wiele rzeczy, z których obecnie powszechnie korzystamy, było użytkowanych w Imperium Rzymskim. Meble, w tym stoły i krzesła, często były zdobione wizerunkami zwierząt starożytnych bestii i potworów. Archeolodzy odnaleźli w Pompejach nienaruszony sklep z meblami. Wybuch wulkanu Wezuwiusz unicestwił to miejsce w 79 roku n.e.
O ile na terenach suchych i gorących, np. Bliskim Wchodzie, z drewnem wysokiej jakości był kłopot, Rzymianie mieli do dyspozycji różne gatunki drzewa z terytoriów podbitych. Stoły i krzesła robiono więc z wiązu, klonu czy buku. Niektóre gatunki – na przykład drzewo cytrusowe (Cyprzyk Czteroklapowy) – były cenione wyżej niż pozostałe. Mało tego: płacono za nie niemal tyle, ile za złoto.

Stolik Thomasa Tuffta kosztował 4,6 mln dolarów. Powstał w latach 1775-1776 jest jedną z najbardziej popularnych i równocześnie najdroższych toaletek na świecie.    / źródło: zalajkowane.pl

Stolik Thomasa Tuffta kosztował 4,6 mln dolarów. Powstał w latach 1775-1776 jest jedną z najbardziej popularnych i równocześnie najdroższych toaletek na świecie. / źródło: zalajkowane.pl

Średniowiecze – pierwsze stoły rozkładane

Dobry stolarz zawsze miał mnóstwo pracy, także w średniowieczu. Aby nim zostać, trzeba było najpierw przejść praktyki. Później wcale nie było łatwiej – znajomość matematyki, zasad obróbki drewna i umiejętność korzystania z narzędzi to absolutna podstawa. Czym się charakteryzowały meble – w tym stoły i krzesła – produkowane w średniowieczu? Trudno podać jakąś prawidłowość, w końcu epoka trwała tysiąc lat. Można jednak stwierdzić, że klasycznośredniowieczne meble (X-XIII wiek) odzwierciedlały styl sztuki romańskiej. Produkowano je przede wszystkim z dębu i świerku. Były ciężkie, ale zdobienia miały ograniczone. Z tym jest związana ciekawa historia.
W tamtym okresie zawód stolarza przeżywał kryzys. Ówczesny świat pochłonięty był wojnami, mało kto myślał o meblach. To dość ciemna epoka. Najbardziej popularne meble z tamtego czasu to proste stoły, krzesła i ławy. Solidne, ale niektóre można było rozkładać. Nie po to, by zmieściło się przy nich więcej gości. Chodziło o łatwość transportu.
Poza stołami i krzesłami bardzo często korzystano ze skrzyni. Były one wielofunkcyjne. Z jednej strony można w nich było przechowywać cały dobytek, z drugiej – siedzieć na nich czy nawet leżeć. Poszczególne elementy łączono za pomocą solidnych metalowych okuć. Innym rodzajem mebli były te, które produkowano w oparciu o trendy bizantyjskie. Drewno nie było jedynym budulcem. Chętnie korzystano z marmuru, metalu jedwabiu i innych tkanin. Oczywiście na takie meble mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Były one ozdobą zamków i dworów. A co miał w domu zwykły „Kowalski”? Stół, krzesła i łóżko – to było wszystko, na co było go stać. Te meble nie miały zdobić, ich najważniejszą funkcją była praktyczność.
Po średniowieczu przyszedł czas na Oświecenie. To właśnie z tego okresu pochodzi większość typów mebli, które znamy dziś. Więcej! Niektóre meble – np. krzesła typu Chesterfield – wówczas powstały i są modne do dziś. Ale o tym szerzej w następnym wpisie.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu