1. Jak przygotować stół na pierwszą komunię? • SalonMeblowy.net.pl

Jak przygotować stół na pierwszą komunię?

Pierwsza komunia to wyjątkowa uroczystość w życiu dziecka. Jego rodzice mają dylemat – gdzie urządzić przyjęcie: w lokalu czy domu? Większość osób decyduje się na tę drugą opcję. W jaki sposób się do niej przygotować? Za domem przemawiają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, dziecko czuje się bardziej swobodnie niż w lokalu. Po drugie: jest to wariant tańszy, choć też trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami. Oczywiście zakładamy, że dysponujemy odpowiednio dużym domem lub mieszkaniem. No i że liczba gości nie będzie zbyt duża.

Jaki stół na przyjęcie…?

Pierwszym etapem organizacji jest właśnie policzenie gości. Jeśli zamierzamy zaprosić nie więcej niż 10-12 osób, wszyscy pomieszczą się nawet w dużym pokoju małego mieszkania. Jeśli mieszkamy w domu, gości może być jeszcze więcej. Cała część domowa uroczystości będzie się kręciła wokół stołu. Posadzenie 10-12 osób wymaga odpowiednio dużego mebla. Najlepiej, jeśli jest to stół rozkładany. Na co dzień blat o wymaganej powierzchni byłby niepraktyczny.

Jak dużego stołu będziemy potrzebować? Załóżmy, że razem będzie nas 12 osób (gospodarze plus goście). Prze takiej liczbie biesiadników stół powinien mieć po rozłożeniu długość przynajmniej 250 cm i szerokość 100 cm. Powierzchnia blatu sprawi, że będzie dość ciasno, ale każdy znajdzie miejsce dla siebie. Aby uzyskać taką wielkość po rozłożeniu, stół w wersji złożonej może mieć 160 cm na 100 cm. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Na co dzień stół nie wadzi nawet w niewielkim mieszkaniu, od święta może być całkiem spory. Oczywiście większa powierzchnia blatu będzie sprawiała, że 12 osobom będzie łatwiej się pomieścić. Dysponując niewielkim lokum, musimy zadbać o każdy szczegół. Między innymi o krzesła. Nie mogą być one za szerokie, ponieważ nie zmieszczą się przy stole. Powinniśmy więc od razu zrezygnować z modeli z podłokietnikami. Lepiej postawić na te wąskie i wysokie. Najbardziej praktyczne, bo mieszczące najwięcej gości, są ławki. Nie są one zbyt szykowne i wygodne, ale jeśli nie mamy innej opcji, jest to jakieś wyjście.

Biały to kolor, który powinien dominować na komunijnym stole. / źródło: urzadzamy.pl Biały to kolor, który powinien dominować na komunijnym stole. / źródło: urzadzamy.pl

…i co na nim powinno się znaleźć?

Jeśli już mam stół i krzesła, w jaki sposób powinniśmy przyozdobić ten pierwszy? Zacznijmy od obrusu. Jego dobór powinien być uzależniony od rodzaju stołu. W przypadku modeli klasycznych, możemy wybrać obrus koronkowy. Stoły nowoczesne wymagają nowoczesnych rozwiązań, na przykład obrusów, wykonanych w technice sitodruku. Dobrym rozwiązaniem jest obrus żakardowy. Pasuje on do każdego wystroju. Oczywiście powinniśmy zaufać przede wszystkim swojemu gustowi.

Jeśli chodzi o kolory, można postawić na klasykę. Na przykład biel, beż, szarość czy pastele. Ciekawym trikiem jest położenie na obrus bieżnika. Można kupić model z komunijnymi akcentami. Konieczne są także serwetki – nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. W Internecie znajdziemy filmy z instrukcjami, w jaki sposób można je złożyć.

Obok zastawy należy także położyć wizytówki. Są dwa sposoby na ich przygotowanie – albo je zamówimy, albo zrobimy z dzieckiem. Zastawa to jeden z ważniejszych punktów na komunijnym stole. Przede wszystkim nie szykujmy sztućców, talerzy, serwetek na ostatnią chwilę. Powinniśmy przygotować je na spokojnie, z dbałością o szczegóły. Jeśli nie mamy jednego kompletu dla wszystkich gości, nie wszystko stracone. Ważne, by poszczególne elementy pasowały do siebie stylem, i kolorem. Idealnie, jeśli są w tym samym kolorze.

- Talerze i sztućce. Podstawowa zasada to dobranie liczby talerzy do potraw. Jeśli zamierzamy więc podać zupę i danie główne, na stole przy każdej osobie powinny być dwa talerze. Podobnie jest ze sztućcami. Pamiętajmy, że do każdej potrawy dedykowane są inne sztućce. Możemy więc wyróżnić widelce i noże do przystawek, obiadowe (do mięsa oraz ryb) i deserowe. Sztućce układamy we właściwej kolejności. Jedząc potrawy sięgamy po kolejne elementy zastawy (od zewnątrz). Wyjątkiem są widelczyk i łyżeczka, które powinny być ponad talerzem. Łyżka do zupy powinna być obok noży. Idealnie, jeśli wszystkie sztućce pochodzą z jednego kompletu.


- Szklanki, filiżanki i kieliszki. Do każdego napoju dedykowane jest inne naczynie. Zimne napoje powinniśmy podawać w szklankach. Do kawy i herbaty przeznaczone są filiżanki. Każdy rodzaj alkoholu – o ile oczywiście pojawi się na stole – powinien być podawany w innym naczyniu. Najczęściej na komunijnym stole stawiamy wino - białe i czerwone, do których przeznaczone są także inne kieliszki.


- Jedzenie. Bardzo ważny element, w końcu to ono znajdzie się na stole. Menu dopasowujemy do gości. Jeśli wśród nich będą osoby starsze, pamiętajmy o potrawach klasycznych, także lekkostrawnych. Oczywiście gdy będą wegetarianie, dobrze, by na stole pojawiły się potrawy bezmięsne. Jeśli w domu jesteśmy w okolicy południa, przyjęcie możemy zacząć od przekąsek. Obiad powinniśmy rozpocząć od zupy. Dobrze, gdy do wyboru są dwie opcje – rosół i np. zupa grzybowa. Drugie danie to zazwyczaj porcja mięsa, ziemniaki (lub ryż i kasza), surówki i warzywa na ciepło. W sytuacji gdy nie wiemy, co jedzą nasi goście, niezłym rozwiązaniem będzie szwedzki stół.


Po obiedzie – w zależności od przyjętej konwencji – możemy podać kawę z ciastem, a później kolację. Częstą praktyką jest także podawanie tortu. Pierwsza komunia to bardzo ważne wydarzenie dla dziecka, dlatego powinna być zorganizowana bardzo uroczyście.

Źródło: www.salonmeblowy.net.pl/

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »