Jak wyprać tapicerkę krzesła?

Krzesła tapicerowane mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wygoda – można na nich siedzieć wygodnie godzinami. Niestety, mają też wadę. Łatwo je pobrudzić, a plamę trudno czasami zmyć. Dziś radzimy, w jaki sposób to zrobić.

Krzesła tapicerowane pasują do niemal każdego wnętrza. Najczęściej wybiera się je do jadalni. Część osób boi się, że w kuchni się nie sprawdzą. Łatwo je tam pobrudzić, choćby potrawą, którą przygotowujemy. Tak naprawdę nie ma się czego bać. Wygoda i elegancja, które zapewniają, są mocnymi atutami.

Większość materiałów, których obecnie używa się do mebli tapicerowanych, jest odporna na działanie plam. Oczywiście do pewnego stopnia…
Producent zwykle zaznacza, że tkanina jest plamoodporna. W przypadku naszego sklepu taka informacja widnieje w konfiguratorze. Klient wybierając materiał ma więc świadomość, że będzie miał krzesło obite tapicerką odporną na plamy.

Jeśli nawet nie „załatwimy” obicia plamą, tapicerka z biegiem czasu się brudzi. Dotyczy to szczególnie jasnych modeli. Aby temu zapobiec, meble powinniśmy odkurzyć przynajmniej raz w miesiącu. I oczywiście czyścić, w zależności od materiału obiciowego.

Jak czyścić tapicerkę z aksamitu i weluru?

Aby wyczyścić tapicerkę z aksamitu, należy postępować wyjątkowo ostrożnie. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych płynów lub domowym sposobem. W tym drugim przypadku należy sporządzić roztwór z amoniaku. Dwie łyżki tego płynu wlewamy do litra wody. Następnie czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Zostawiamy wtarty roztwór na godzinę, następnie „czeszemy” tapicerkę miękką szczotką. Na koniec ją suszymy suszarką do włosów. W przypadku weluru możemy zastosować dedykowany środek. Po odkurzeniu należy go nałożyć i poczekać aż się wchłonie. Jeśli materiał jest mocno zabrudzony, może to potrwać nawet godzinę. Następnie postępujemy według wskazówek, umieszczonych na opakowaniu.

Krzesło tapicerowane Ludwik Chesterfield to szyk i elegancja. Warto o nie dbać. Krzesło tapicerowane Ludwik Chesterfield to szyk i elegancja. Warto o nie dbać.

Sposób na czystą tapicerkę z bawełny

Bawełna to materiał, który dość łatwo pobrudzić. Aby usunąć oporną plamę, najłatwiej zastosować specjalny środek. W sklepach dostępne są pianki do bawełny, które powinny sobie poradzić z problemem. Mimo wszystko dobrze, byśmy sprawdzili na niewidocznym fragmencie bawełny (na przykład od spodu), czy nie reaguje źle na środek. Tapicerkę czyścimy zgodnie z zaleceniami producenta pianki za pomocą ściereczki. Na końcu osuszamy całość suszarką do włosów.

W sprzedaży są dostępne także odplamiacze ultrasoniczne  / źródło: house loves W sprzedaży są dostępne także odplamiacze ultrasoniczne / źródło: house loves

Jak sobie poradzić ze skórą?

Skóra to bardzo wdzięczny materiał na tapicerkę. Stosunkowo trudno ją ubrudzić. Jeśli już to zrobimy, do wyczyszczenia możemy zastosować rozwór płynu do naczyń i wody. Unikajmy mydła, jest ono nieodpowiednie do takich prac. W sklepach z meblami są też dostępne specjalne środki, dzięki którym plamy szybko zejdą. Roztwór lub płyn nakładamy za pomocą szmatki, wykonując okrężne ruchy. Na koniec przecieramy całość sucha i czystą szmatką. Ważne, by po takim zabiegu zakonserwować skórę. Robi się to za pomocą dedykowanych środków. Meble ze skóry, w tym skórzane krzesła, powinniśmy konserwować trzy razy w roku.
Przy okazji dbania o tapicerkę, nie tylko skórzaną, możemy zająć się drewnianymi elementami. Specjalny preparat nanosi się za pomocą szmatki i czeka do odparowania. Dzięki temu meble będą się błyszczeć.

Pozbywanie się plam – domowe sposoby

Jeśli wiemy, od czego poplamiona jest tapicerka, możemy zastosować domowe sposoby. Warto jednak sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek nie wchodzi w reakcję z materiałem.

• Tłuszcz. To trudny przeciwnik, trzeba działać szybko. Można spróbować od posypania plamy mąką ziemniaczaną lub kredą w proszku. Następnie całość przecieramy wilgotna szmatką. Powinno pomóc! Jeśli plama ma już swój wiek, możemy zastosować specjalny rozpuszczalnik.

• Tusz. Dość często zdarza się, że tapicerka pobrudzona jest długopisem. Pierwszą metodą jest mleko, którym należy zwilżyć plam. Innym sposobem jest roztwór kwasku cytrynowego. Podobny efekt może mieć zastosowanie soku z cytryny. Plamy po pisaku powinny schodzić po zastosowaniu gliceryny. Kończymy przecierając miejsce po plamie wilgotną szmatką. Pamiętajmy, by nie szorować zabrudzeń po tuszu wodą z mydłem. Można jedynie pogorszyć sytuację, rozcierając plamę.

• Majonez i kawa. Z takimi specyficznymi plamami powinien sobie poradzić roztwór kwasku cytrynowego (10-procentowy). Jeśli zabrudzenie nie ustępuje, spróbujmy alkoholu. Należy nim polać plamę, oczywiście…

• Czerwone wino to bardzo wymagający przeciwnik. Szczególnie na jasnej tapicerce. Pierwszym krokiem powinno być obfite posypanie plamy solą. Następnie trzeba ją zebrać i przeprać tapicerkę. Powinno pomóc. Innym środkiem, który może sobie z tym poradzić, jest roztwór kwasku cytrynowego. Jeśli mamy w domu tapicerowane meble, powinniśmy zaopatrzyć się w dedykowane środki do czyszczenia. Ich producenci umieszczają czasami informację, z jakimi plamami powinny sobie poradzić.

Publikacja: środa, 22 maja 2019r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »