Krzesła tapicerowane mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wygoda – można na nich siedzieć wygodnie godzinami. Niestety, mają też wadę. Łatwo je pobrudzić, a plamę trudno czasami zmyć. Dziś radzimy, w jaki sposób to zrobić.
Krzesła tapicerowane pasują do niemal każdego wnętrza. Najczęściej wybiera się je do jadalni. Część osób boi się, że w kuchni się nie sprawdzą. Łatwo je tam pobrudzić, choćby potrawą, którą przygotowujemy. Tak naprawdę nie ma się czego bać. Wygoda i elegancja, które zapewniają, są mocnymi atutami.
Większość materiałów, których obecnie używa się do mebli tapicerowanych, jest odporna na działanie plam. Oczywiście do pewnego stopnia…
Producent zwykle zaznacza, że tkanina jest plamoodporna. W przypadku naszego sklepu taka informacja widnieje w konfiguratorze. Klient wybierając materiał ma więc świadomość, że będzie miał krzesło obite tapicerką odporną na plamy.
Jeśli nawet nie „załatwimy” obicia plamą, tapicerka z biegiem czasu się brudzi. Dotyczy to szczególnie jasnych modeli. Aby temu zapobiec, meble powinniśmy odkurzyć przynajmniej raz w miesiącu. I oczywiście czyścić, w zależności od materiału obiciowego.
Jak czyścić tapicerkę z aksamitu i weluru?
Aby wyczyścić tapicerkę z aksamitu, należy postępować wyjątkowo ostrożnie. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych płynów lub domowym sposobem. W tym drugim przypadku należy sporządzić roztwór z amoniaku. Dwie łyżki tego płynu wlewamy do litra wody. Następnie czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Zostawiamy wtarty roztwór na godzinę, następnie „czeszemy” tapicerkę miękką szczotką. Na koniec ją suszymy suszarką do włosów.
W przypadku weluru możemy zastosować dedykowany środek. Po odkurzeniu należy go nałożyć i poczekać aż się wchłonie. Jeśli materiał jest mocno zabrudzony, może to potrwać nawet godzinę. Następnie postępujemy według wskazówek, umieszczonych na opakowaniu.
Krzesło tapicerowane Ludwik Chesterfield to szyk i elegancja. Warto o nie dbać.
Sposób na czystą tapicerkę z bawełny
Bawełna to materiał, który dość łatwo pobrudzić. Aby usunąć oporną plamę, najłatwiej zastosować specjalny środek. W sklepach dostępne są pianki do bawełny, które powinny sobie poradzić z problemem. Mimo wszystko dobrze, byśmy sprawdzili na niewidocznym fragmencie bawełny (na przykład od spodu), czy nie reaguje źle na środek. Tapicerkę czyścimy zgodnie z zaleceniami producenta pianki za pomocą ściereczki. Na końcu osuszamy całość suszarką do włosów.
W sprzedaży są dostępne także odplamiacze ultrasoniczne / źródło: house loves
Jak sobie poradzić ze skórą?
Skóra to bardzo wdzięczny materiał na tapicerkę. Stosunkowo trudno ją ubrudzić. Jeśli już to zrobimy, do wyczyszczenia możemy zastosować rozwór płynu do naczyń i wody. Unikajmy mydła, jest ono nieodpowiednie do takich prac. W sklepach z meblami są też dostępne specjalne środki, dzięki którym plamy szybko zejdą. Roztwór lub płyn nakładamy za pomocą szmatki, wykonując okrężne ruchy. Na koniec przecieramy całość sucha i czystą szmatką.
Ważne, by po takim zabiegu zakonserwować skórę. Robi się to za pomocą dedykowanych środków. Meble ze skóry, w tym skórzane krzesła, powinniśmy konserwować trzy razy w roku.
Przy okazji dbania o tapicerkę, nie tylko skórzaną, możemy zająć się drewnianymi elementami. Specjalny preparat nanosi się za pomocą szmatki i czeka do odparowania. Dzięki temu meble będą się błyszczeć.
Pozbywanie się plam – domowe sposoby
Jeśli wiemy, od czego poplamiona jest tapicerka, możemy zastosować domowe sposoby. Warto jednak sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek nie wchodzi w reakcję z materiałem.
• Tłuszcz. To trudny przeciwnik, trzeba działać szybko. Można spróbować od posypania plamy mąką ziemniaczaną lub kredą w proszku. Następnie całość przecieramy wilgotna szmatką. Powinno pomóc! Jeśli plama ma już swój wiek, możemy zastosować specjalny rozpuszczalnik.
• Tusz. Dość często zdarza się, że tapicerka pobrudzona jest długopisem. Pierwszą metodą jest mleko, którym należy zwilżyć plam. Innym sposobem jest roztwór kwasku cytrynowego. Podobny efekt może mieć zastosowanie soku z cytryny. Plamy po pisaku powinny schodzić po zastosowaniu gliceryny. Kończymy przecierając miejsce po plamie wilgotną szmatką. Pamiętajmy, by nie szorować zabrudzeń po tuszu wodą z mydłem. Można jedynie pogorszyć sytuację, rozcierając plamę.
• Majonez i kawa. Z takimi specyficznymi plamami powinien sobie poradzić roztwór kwasku cytrynowego (10-procentowy). Jeśli zabrudzenie nie ustępuje, spróbujmy alkoholu. Należy nim polać plamę, oczywiście…
• Czerwone wino to bardzo wymagający przeciwnik. Szczególnie na jasnej tapicerce. Pierwszym krokiem powinno być obfite posypanie plamy solą. Następnie trzeba ją zebrać i przeprać tapicerkę. Powinno pomóc. Innym środkiem, który może sobie z tym poradzić, jest roztwór kwasku cytrynowego.
Jeśli mamy w domu tapicerowane meble, powinniśmy zaopatrzyć się w dedykowane środki do czyszczenia. Ich producenci umieszczają czasami informację, z jakimi plamami powinny sobie poradzić.