1. Krzesło z podłokietnikami czy bez – jakie wybrać? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

27

05.2019

Krzesło z podłokietnikami czy bez – jakie wybrać?

Krzesło z podłokietnikami, choć ma dość długą historię, nie jest zbyt częstym obrazkiem. Jakie ma wady, a jakie zalety? Czy warto je kupić? Co ciekawe, niektórzy uważają, że krzesło nie może mieć podłokietników, bo to atrybut charakterystyczny dla foteli. Tak sądzi między innymi Izydor Grzeluk, autor „Słownika terminologicznego mebli”. Inni specjaliści, zajmujący się meblarstwem, uważają, że nie ma w tym połączeniu zgrzytu.
Krzesło – z podłokietnikami i bez – jest jednoosobowym meblem z oparciem, które wykonano przeważnie w technologii szkieletowej. To jeden z najstarszych sprzętów w branży meblarskiej. Z biegiem lat zmieniały się wzory. Ale funkcja pozostała ta sama: posadzenie czterech liter.

Model Alena z Salonmeblowy.net.pl to przykład klasycznego krzesła z podłokietnikami

Model Alena z Salonmeblowy.net.pl to przykład klasycznego krzesła z podłokietnikami

Wygoda przede wszystkim

Krzesło z podłokietnikami sprawdzi się w każdym pomieszczeniu: salonie, jadalni, a nawet kuchni. W biurze to absolutny must-have, choć często mamy tam do czynienia z fotelami. Tak naprawdę różnica między tymi dwoma meblami jest bardzo płynna. Nawet słownik PWN określa fotel jako „wyściełany mebel do siedzenia, z poręczami”.
Największą zaletą podłokietników – niezależnie od tego, jak nazwiemy mebel – jest wygoda użytkowania. Możemy na nich spokojnie położyć ręce i spędzić w tej pozycji sporo czasu. Brak podparcia już po krótkim czasie może powodować dyskomfort. Kolejna zaleta to niebanalna stylistyka. Krzesło z podłokietnikami zdecydowanie wyróżnia się spośród mebli. Nie oszukujmy się – tradycyjny mebel, jakim jest krzesło bez podłokietników – ma dość prostą budowę. Trudno stworzyć coś zupełnie nowego. A boczne poręcze zdecydowanie zmieniają ogólny odbiór.

Jak już pisaliśmy powyżej, krzesło z podłokietnikami sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. • Kuchnia. Do tego pomieszczenia powinniśmy wybierać modele drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Podczas przygotowywania posiłków łatwo je pobrudzić, dlatego jeśli myślimy o modelu z tapicerką, wybierzmy tą plamoodporną. Jeśli już „mleko się wylało”, jak najszybciej przystąp do działania. Jak usunąć plamę? Więcej na ten temat znajdziesz TU
• Domowe biuro. Krzesło z podłokietnikami się tutaj zdecydowanie sprawdzi. Wybierzmy model, który jest przede wszystkim wygodny. Wielogodzinne siedzenie nad notatkami nie jest czymś, o czym marzy kręgosłup. Model z poręczami zdecydowanie pomoże.
• Jadalnia. Zasady wyboru modeli do tego pomieszczenia są takie same, jak w przypadku kuchni. Możemy sobie pozwolić na tapicerkę – jest to nawet wskazane. Statystycznie, siedząc przy stole, w jadalni spędza się więcej czasu w kuchni. A modele tapicerowane są bardziej wygodne.
• Salon. W nim także możemy zastosować krzesła z podłokietnikami. W przypadku modeli „salonowych”, utrzymanie w czystości nie jest tak istotne, więc spokojnie możemy sobie pozwolić na tapicerkę i niemal dowolny materiał.
• Sypialnia. Tu też można zastosować modele z poręczami. W tym pomieszczeniu nie będą one zbyt często używane. Mogą jednak cieszyć oko i… służyć za wieszak.

Jak wybrać krzesło z podłokietnikami?

To z kolei krzesło, pasujące do bardziej nowoczesnych wnętrz.

To z kolei krzesło, pasujące do bardziej nowoczesnych wnętrz.

Krzesło z podłokietnikami wymaga bardziej starannego doboru niż to bez nich. Przede wszystkim musimy mieć pewność, że dany model nie zajmie zbyt dużo miejsca. Krzesła z poręczami są szersze o kilka, a czasami nawet kilkanaście, centymetrów. Druga sprawa to wysokość stołu. Blat musi być zawieszony na takiej wysokości, by krzesło się pod nim mieściło. Wybierając modele z podłokietnikami musimy być świadomi, że nie skorzystają z nich dzieci. Niezłym rozwiązaniem jest kupienie mniejszego modelu właśnie dla najmłodszych. Uwagę wśród krzeseł z podłokietnikami przykuwają modele, stylizowane na stare meble. Sprawdzą się bardzo dobrze we wnętrzach vintage. Jeśli szukamy czegoś w bardziej nowoczesnym klimacie, także nie będziemy mieli problemu z kupnem.

Z czego mogą być zrobione meble z podłokietnikami?

• Krzesła drewniane. Wśród nich jest wiele modeli, najczęściej tapicerowanych. Ich budowa nie odbiega zbytnio od tych bez poręczy. Krzesła drewniane z podłokietnikami mogą mieć różną od formę – od klasycznych mebli, po nowoczesne, przypominające fotele. Najlepszym materiałem na takie meble jest twarde drewno wysokiej jakości – np. dąb lub buk.
• Krzesła metalowe. Rozwiązanie to spotyka się głównie w nowoczesnych aranżacjach. Konstrukcja mebla jest najczęściej wykonana z aluminium, które jest lekkie. Modele metalowe mają prawie zawsze tapicerowane siedzisko i oparcie.
• Krzesła z tworzywa sztucznego. Te modele także można częściej spotkać z nowoczesnych wnętrzach niż klasycznych. Zaletą takich mebli jest lekkość, którą nadają pomieszczeniu i trwałość. Aby ją dodatkowo zwiększyć, w najważniejszych miejscach stosuje się metalowe wzmocnienia.

Zalety i wady krzeseł z podłokietnikami (w pigułce)
Zalety:
- Są znacznie wygodniejsze niż modele bez poręczy
- Zwracają uwagę swoja niebanalnością
- Pozwalają odciążyć ramiona i barki


Wady:
- Zajmują przy stole więcej miejsca
- Dla dzieci musimy kupić mniejszy model
- Przeważnie są droższe niż krzesła bez poręczy

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu