Jak wybrać fotel do salonu?

Wybór fotela do salonu to nie taka prosta sprawa. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli mebli. Niektóre wręcz zachęcają, by na nich usiąść, inne już na pierwszy rzut oka wyglądają jak narzędzie tortur. Jaki fotel wybrać? Trudno w to uwierzyć, ale fotel znany jest od starożytności. Jego poprzednikiem był… stołek. Później dodano do niego podłokietniki, co uczyniło go meblem bardzo wygodnym. I prestiżowym – w końcu na fotelach siadali faraonowie i królowie.
Chyba każdy mebel, stosowany obecnie, miał swoje początki w zwykłej kłodzie. Następnie obrabiano ją w taki sposób, by wydzielić siedzisko. W ten sposób powstało krzesło. Jego wyższą formą stał się fotel, a najwyższą – tron. Miał on wysokie oparcie, zdobiono go elementami z kamienia, drewna i metalu. Oczywiście trony miały bardzo prestiżowy charakter, siadały na nich jedynie najważniejsze osoby.
Fotele „dla plebsu” powstały dopiero we wczesnym renesansie. Z tym plebsem to mała przesada – z takich mebli mogły korzystać jedynie osoby najbogatsze. Dopiero w baroku nastąpiła popularyzacja foteli. Meble tego typu, które znamy dziś, pojawiły się dopiero w XIX wieku. Impulsem było wynalezienie tapicerki na sprężynach, która dawała komfort. Do dziś fotel jest kojarzony z czymś luksusowym. Dobrze jest na nim usiąść i odpocząć po ciężkim dniu…

Wygoda przede wszystkim

Wybierając fotel do salonu musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę. Nawet najładniejszy mebel, który nie jest praktyczny, nie będzie dobrze pełnił swojej funkcji. Fotel wygodny to taki, który ma odpowiedni kształt, a jago tapicerka – odpowiednią twardość. Jednym z modeli, który spełnia te wymogi, może być fotel uszak. Ma on charakterystyczne „uszy” po bokach oparcia. Ergonomiczne wyprofilowanie sprawia, że jest bardzo wygodny. Dobrze pasuje do niego podnóżek, dzięki któremu podczas siedzenia krew lepiej krąży. Gdy z niego korzystamy, ryzyko pojawienia się żylaków jest mniejsze. Dobry pomysłem jest postawienie dwóch foteli – a pośrodku stolika kawowego.
Chamberlain z pufą to z kolei propozycja, która spodoba się fanom klasyki. Materiały najwyższej klasy i wyprofilowany kształt sprawiają, że komplet wprowadzi do każdego pomieszczenia aurę luksusu. W przypadku naszego sklepu meble można dowolnie spersonalizować. Osobno można wybierać kolory tapicerki i drewna. To pozwala na idealne dobranie do wnętrza. Jeszcze innym rozwiązaniem są fotele minimalistyczne. Proste kształty i jasne obicie sprawią, że to doskonały wybór np. do wnętrz skandynawskich. Ważne, by materiały – zarówno na obicie, jak i szkielet – były wykonane z najlepszych surowców. Nie bez przyczyny nogi fotela Conwy wykonane są drewna bukowego, a jako obicie można wybrać ekoskórę lub tkaninę najwyższej jakości. Fotele minimalistyczne sprawdzą się także w innych wnętrzach. Zimny klimat loftu w połączeniu z ciemnym fotelem robi niesamowite wrażenie. A może jednak biała tapicerka? Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Fotel Tantra to specjalny mebel do uprawiania miłości. Gwarantuje przełamanie monotonii sypialnego łóżka i pozwala znaleźć nowe bodźce do zbliżenia. Fotel Tantra to specjalny mebel do uprawiania miłości. Gwarantuje przełamanie monotonii sypialnego łóżka i pozwala znaleźć nowe bodźce do zbliżenia.

Najdroższy fotel świata

Tytuł najdroższego fotela świata należy do Fauteuil aux Dragons. Sprzedano go podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Paryżu. Specjaliści uważali, że nabywca kupi go za 3 mln funtów, ostatecznie zapłacono za niego… 19,4 mln funtów (93,5 mln złotych). Mebel powstał w latach 1917-1919. W przeszłości jego właścicielem był między innymi Yves Saint Laurant. Fotel ma dość klasyczny kształt, który nieco przełamuje drewniana podstawa, przechodząca w podłokietniki. O ile po części można zrozumieć kosmiczną cenę tego mebla, trochę dziwi model Elysium-R, który wyceniono na 38 tys. funtów, (ok. 183 tys. złotych).
Wyprodukowano zaledwie 18 sztuk tego fotela. Podobno po rozłożeniu siedząc na nim można znaleźć się w stanie równowagi. Wyrównuje się ciśnienie krwi, a układ kostny i stawy są odciążone. Jego pomysłodawca twierdzi, że użytkownik czuje się, jakby nie istniała grawitacja. Fotel wykonany jest z materiałów najwyższej jakości, między innymi skóry anilinowej ze szwedzkiego bydła. Także ze skóry, tyle że bardziej tradycyjnej, może być wykonany Fotel Tantra. Jest znacznie tańszy i pozwala się bardzo zrelaksować. Przeznaczony jest do… uprawiania seksu. Nie jest to z pewnością mebel dla osób pruderyjnych, ale dla tych, dla których sypialnia to za mało. Liczba pozycji, które można na nim praktykować, jest nie do policzenia.

Publikacja: środa, 19 czerwca 2019r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »