Jak pielęgnować drewniany stół?

Drewno to wytrzymały i trwały materiał, który jest prosty w utrzymaniu w czystości. Nic więc dziwnego, że drewniane stoły cieszą się taką popularnością. W końcu jest to mebel, którego używamy codziennie i ma on kontakt tak z płynami, jedzeniem, jak i ostrymi przedmiotami, szczególnie jeśli mowa o stole kuchennym. Ale jak pielęgnować drewniany stół, aby służył nam jak najdłużej? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na czyszczenie i odnawianie mebli z tego materiału.

Jak czyścić drewniany stół, aby go nie uszkodzić?

Jeśli chodzi o to, jak pielęgnować drewniany stół, ważny jest nie tylko rodzaj preparatu, ale również sama technika. Jeśli chcesz, aby Twój mebel służył Ci jak nadłużej używaj naturalnych, delikatnych środków, które nie uszkodzą tego materiału.Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym wypadku preparaty na bazie oleju. Naturalne oleje pozytywnie wpływają na wygląd drewna, a do tego ułatwiają zmywanie nawet cięższych plam bez konieczności mocnego tarcia. Dodatkowo chronią meble przed wilgocią i przeciwdziałają osadzaniu kurzu. W przypadku wyboru preparatu do czyszczenia drewnianego stołu, zwróć uwagę na to, czy danego środka na pewno można używać do tego materiału. Uniwersalne preparaty mogą go uszkodzić, dlatego lepiej ich unikać. Preparat do czyszczenia drewna najlepiej nakładać w małych ilościach i rozcierać go delikatnie za pomocą bawełnianej szmatki. Wykonuj okrągłe ruchy wzdłuż słojów.

Jak odnowić drewniany stół?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, drewno to wytrzymały materiał, jednak z biegiem lat się zużywa, dlatego co kilka lat niezbędna jest jego renowacja. Czym odnowić drewniany stół? Szybkim sposobem na odnowienie jest woskowanie. Nie tylko odświeży to jego wygląd, ale również ochroni przed uszkodzeniami w przyszłości. Pamiętaj jednak, że do tego nada się jedynie surowe drewno, które nie były wcześniej nakładane inne środki. Wosk możesz nałożyć za pomocą gąbki lub szmatki. Nakładaj go w małych ilościach, okrągłymi ruchami. Kolejny sposób to lakierowanie. To także sprawi, że mebel będzie wyglądał estetycznie, a do tego nada mu połysku. Do nakładania lakieru najlepiej nada się pędzelek. Warto przygotować sobie większy oraz mniejszy pędzel, dzięki czemu nałożysz lakier nawet na mniejsze detale. Tutaj również nie przesadzaj z ilością. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, możesz nałożyć następną, w ten sposób lepiej zabezpieczysz mebel przed uszkodzeniami w przyszłości. Najprostszym sposobem na odświeżenie drewnianego stołu jest pomalowanie go farbą akrylową. Nie tylko odnowisz, ale również możesz całkowicie zmienić jego wygląd, jeśli zdecydujesz się na farbę w innym kolorze niż oryginalny mebel. Bez względu na to, na jaki sposó się zdecydujesz pamiętaj, że przed przystąpieniem do renowacji, musisz najpierw dokładnie wyczyścić mebel.

Pielęgnacja drewnianego stołu – podsumowanie

Stół drewniany to wybór na lata. Jest on dużo wytrzymalszy od tych wykonanych ze sztucznych materiałów i przy małych uszkodzeniach możesz go naprawiać latami. Warto jednak pamiętać o jego prawidłowym użytkowaniu, pielęgnacji, oraz odnowieniu go co jakiś czas. Dzięki temu będzie Ci służył dłużej i zachowa estetyczny wygląd.

Szukasz więcej porad na temat czyszczenia mebli? Sprawdź również, jak pielęgnować skóry tapicerskie.

Publikacja: poniedziałek, 29 sierpnia 2022r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »