Jak wybrać blat kuchenny?

Decydując się na kupno blatu pamiętajmy, aby był on trwały oraz odporny na wysokie temperatury. Blat kuchenny to ważny element w każdej kuchni. Powinien zatem być dobrany w sposób jak najbardziej przemyślany i dopasowany do potrzeb domowników.

Zobacz również: Aranżacja niewielkiej kuchni

Jeżeli jesteś gościem w swojej kuchni możesz sobie pozwolić na efektowny, ale mniej trwały blat szklany. Ważne, by dobrze się prezentował w połączeniu z drewnem oraz kamieniem. Najlepiej prezentuje się w kuchni nowoczesnej. Do wyboru mamy szkło bezbarwne, kolorowe, matowe lub przezroczyste. Blat szklany składa się z kilku warstw, połączonych specjalną folią lub żywicą. Pierwsza warstwa jest oczywiście hartowana co sprawia ze blat w razie stłuczenia nie rozpada się na kawałki.

Natomiast blat z naturalnego kamienia, czyli granitu lub marmuru jest odporny na wysokie temperatury jak i na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jego jedyną wadą może się wydawać jego ciężar. Do blatu z kamienia potrzebna jest wzmocniona konstrukcja szafek. Pamiętajmy, że blat wykonany marmuru trzeba impregnować, bo podatny jest na zabrudzenia, po których mogą powstać plamy nie do usunięcia.

Blat wykonany z kamienia.  źródło: kargan Blat wykonany z kamienia. źródło: kargan

Blaty wykonane z drewna najczęściej z dębu, olchy, buku, czy sosny jest mniej odporny na zarysowania i wysoką temperaturę. Zaleta takiego blatu jest fakt ze można go odnawiać, wystarczy użyć do tego szlifierki i ponownie go odmalować.

Blat kompozytowy wykonany jest z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanym ponieważ cechuje się wysoką odpornością. Ponadto jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie wymaga konserwacji. Przy tym jest plastyczny i dostępny w różnej gamie kolorów.

Doskonały blat powinien spełniać nasze wymagania , szeroka gama materiałów ułatwia jego wykreowanie i gwarantuje satysfakcję z użytkowania. Pamiętajmy, żeby spytać sprzedawcę o co obejmuje gwarancję blatu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Sam-Net

Publikacja: środa, 20 czerwca 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »