Jak pielęgnować meble drewniane?

Meble drewniane należą do wymagających, ale też nie można im odmówić uroku ciepła i naturalności. Dlatego są tak chętnie kupowane. Pielęgnacja zapewnia im piękno na wiele lat oraz wbrew opiniom nie jest skomplikowana. Wymagana jest systematyczność oraz stosowanie odpowiednich środków.

Dbałość sprawia, że stoły, komody, biblioteczki, łóżka czy regały cieszą swoich użytkowników przez wiele lat i ciągle wyglądają jak nowe. Trzeba pamiętać o kluczowych zasadach. Nie wystarczy stosowanie odpowiednich środków, jeśli nie będziemy ich odpowiednio używać.

Zestaw stół i krzesła Z104. Źródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z104. Źródło: Sam-Net

Pamiętajmy, że meble drewniane nie lubią wody. Pierwsze otarcia powierzchni z kurzu powinniśmy dokonać wilgotna, miękką szmatką i natychmiast wytrzeć do sucha. Wycieranie delikatnie mokrą ścierką zapobiega unoszeniu się kurzu i ponownego osiadania. Jeśli nie chcemy stosować wilgotnej szmatki można użyć jednorazowych szmatek antystatycznych. Przy zakupie wilgotnych i nasączonych gotowych chusteczek do mebli trzeba koniecznie sprawdzić czy są przeznaczone do drewna. Nawet jeśli producent zapewnia, że chronią i nie szkodzą meblom bezpieczniej wypróbować ich działanie w niewidocznym miejscu.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiednich i przeznaczonych wyłącznie do mebli drewnianych preparatów antystatycznych i zabezpieczających powłokę , które zawierają naturalne woski lub oleje. Te specyfiki zabezpieczają przed nadmiernym osiadaniem kurzu i nadają im świeży połysk. Kiedyś polerowano meble drewniane olejem rycynowym zmieszanym z odrobiną ciepłej wody. Ta metoda nie wyszła z użycia, a jest dobrym naturalnym sposobem antystatycznym i nabłyszczającym.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zestawy stoły i krzesła w Sam-Net

Jeśli meble drewniane posiadają rysy możemy je bez większych problemów usunąć stosując odpowiedni środek, lub domowym sposobem, wazelinę. Wypełniamy zarysowanie wazeliną , pozostawiamy na kilkadziesiąt godzin – około doby – po czym przecieramy i delikatnie polerujemy. Absolutnie nie wolno stosować mleczek do szorowania, szorstkich ścierek czy gąbek, ostrych narzędzi. Ponadto pielęgnacja jest uzależniona od typu drewna z jakiego są wykonane meble, jego twardości i sposobu wykończenia.

W pielęgnacji pomocne będą zalecenia producenta, który wprowadzi użytkowników w podstawowe zasady dbałości o meble. Trzeba przy tym pamiętać, by nie przekraczać pewnych granic.

Zestaw stół i krzesła Z26. Źródło: Sam-Net Zestaw stół i krzesła Z26. Źródło: Sam-Net

Użytkownicy powinni pamiętać żeby nie kłaść gorących naczyń bezpośrednio na drewniane meble ponieważ zostają po nich trudne do usunięcia białe odbarwienia. Podobnie z naczyniami o ostrym czy szorstkim spodzie. Nie należy stawiać kwiatów w donicach, a jeśli już nie możemy się oprzeć to przy podlewaniu należy zachować czujność by woda nie pozostała na meblach niszcząc lakier a następnie samo drzewo.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo, iż sama pielęgnacja drewnianych mebli wymaga staranności to drewno samo w sobie, dzięki obróbce posiada właściwości antystatyczne dlatego jest najlepszym produktem dla alergików. Inwestując niemałe środki w zakup mebli drewnianych nie warto pomijać ich pielęgnacji. Dobrze zadbane będą cieszyły całe lata tworząc swoje historie.

Zobacz również: Salon musi być dopasowany do Ciebie

Publikacja: piątek, 06 lipca 2012r.

Polecane wpisy na blogu
Meble w aranżacjach retro Meble w aranżacjach retro Jednym ze sposobów na nadanie naszemu mieszkaniu własnej osobowości, jest wypełnienie jego pomieszczeń historią – od rodzinnych pamiątek, poprzez antyki, skończywszy na stylizacji pokojów w całym domu. czytaj więcej »
Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański – czyli nie ma jak w domu Styl hiszpański kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, gdzie drzwi dla gości są stale otwarte. Bogactwo kolorów, zróżnicowane tkanin, funkcjonalność i nieład artystyczny czytaj więcej »
Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Jak wybrać stolik kawowy odpowiedni do aranżacji salonu? Gwiazda wieczoru czy praktyczny pomocnik? Efektowny projekt przyciągający spojrzenia czy skromne uzupełnienie aranżacji? Wybór stolika kawowego do salonu często potrafi przyprawić o zawroty głowy. Z naszymi wskazówkami łatwiej podejmiesz decyzję! czytaj więcej »
Tapicerka - opis Tapicerka - opis Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Mały stół również może być funkcjonalny Mały stół również może być funkcjonalny Najmodniejsze stoły to stoły z możliwością rozłożenia, czyli tzw. stoły rozkładane. Na co dzień zajmuje mało miejsca a jeśli okoliczności tego wymagają można go łatwo rozłożyć. czytaj więcej »