1. Jak pielęgnować meble drewniane? • SalonMeblowy.net.pl

Internetowy sklep meblowy - producent mebli SalonMeblowy.net

Koszyk

Kontakt

pn-pt 8-17, sb 9-14

pn-pt 8-17, sb 9-14

Promocje

Poniżej prezentujemy listę aktualnych promocji:

Kupuj w najlepszych cenach w promocji tygodnia

06

07.2012

Jak pielęgnować meble drewniane?

Meble drewniane należą do wymagających, ale też nie można im odmówić uroku ciepła i naturalności. Dlatego są tak chętnie kupowane. Pielęgnacja zapewnia im piękno na wiele lat oraz wbrew opiniom nie jest skomplikowana. Wymagana jest systematyczność oraz stosowanie odpowiednich środków.

Dbałość sprawia, że stoły, komody, biblioteczki, łóżka czy regały cieszą swoich użytkowników przez wiele lat i ciągle wyglądają jak nowe. Trzeba pamiętać o kluczowych zasadach. Nie wystarczy stosowanie odpowiednich środków, jeśli nie będziemy ich odpowiednio używać.

Zestaw stół i krzesła Z104. Źródło: Sam-Net

Zestaw stół i krzesła Z104. Źródło: Sam-Net

Pamiętajmy, że meble drewniane nie lubią wody. Pierwsze otarcia powierzchni z kurzu powinniśmy dokonać wilgotna, miękką szmatką i natychmiast wytrzeć do sucha. Wycieranie delikatnie mokrą ścierką zapobiega unoszeniu się kurzu i ponownego osiadania. Jeśli nie chcemy stosować wilgotnej szmatki można użyć jednorazowych szmatek antystatycznych. Przy zakupie wilgotnych i nasączonych gotowych chusteczek do mebli trzeba koniecznie sprawdzić czy są przeznaczone do drewna. Nawet jeśli producent zapewnia, że chronią i nie szkodzą meblom bezpieczniej wypróbować ich działanie w niewidocznym miejscu.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiednich i przeznaczonych wyłącznie do mebli drewnianych preparatów antystatycznych i zabezpieczających powłokę , które zawierają naturalne woski lub oleje. Te specyfiki zabezpieczają przed nadmiernym osiadaniem kurzu i nadają im świeży połysk. Kiedyś polerowano meble drewniane olejem rycynowym zmieszanym z odrobiną ciepłej wody. Ta metoda nie wyszła z użycia, a jest dobrym naturalnym sposobem antystatycznym i nabłyszczającym.

Jeśli meble drewniane posiadają rysy możemy je bez większych problemów usunąć stosując odpowiedni środek, lub domowym sposobem, wazelinę. Wypełniamy zarysowanie wazeliną , pozostawiamy na kilkadziesiąt godzin – około doby – po czym przecieramy i delikatnie polerujemy. Absolutnie nie wolno stosować mleczek do szorowania, szorstkich ścierek czy gąbek, ostrych narzędzi. Ponadto pielęgnacja jest uzależniona od typu drewna z jakiego są wykonane meble, jego twardości i sposobu wykończenia.

W pielęgnacji pomocne będą zalecenia producenta, który wprowadzi użytkowników w podstawowe zasady dbałości o meble. Trzeba przy tym pamiętać, by nie przekraczać pewnych granic.

Zestaw stół i krzesła Z26. Źródło: Sam-Net

Zestaw stół i krzesła Z26. Źródło: Sam-Net

Użytkownicy powinni pamiętać żeby nie kłaść gorących naczyń bezpośrednio na drewniane meble ponieważ zostają po nich trudne do usunięcia białe odbarwienia. Podobnie z naczyniami o ostrym czy szorstkim spodzie. Nie należy stawiać kwiatów w donicach, a jeśli już nie możemy się oprzeć to przy podlewaniu należy zachować czujność by woda nie pozostała na meblach niszcząc lakier a następnie samo drzewo.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo, iż sama pielęgnacja drewnianych mebli wymaga staranności to drewno samo w sobie, dzięki obróbce posiada właściwości antystatyczne dlatego jest najlepszym produktem dla alergików. Inwestując niemałe środki w zakup mebli drewnianych nie warto pomijać ich pielęgnacji. Dobrze zadbane będą cieszyły całe lata tworząc swoje historie.

Podziel się ze znajomymi

Podobne wpisy na blogu

Tapicerka - opis
Zamawiając krzesła często stoimy przed dylematem jakiego rodzaju tapicerkę wybrać. W naszej ofercie, w cenie krzesła są tapicerki standardowe, a za dopłatą tapicerki z górnej półki plamoodporne czy też skóry naturalne. czytaj więcej »
Jak powinniśmy obchodzić się ze stołami dębowymi
Pomimo swej ceny meble dębowe są chętnie kupowane. Dąb jako najbardziej popularne drewno jest najczęściej wykorzystywany do produkcji mebli takich jak stoły, łóżka czy komody. czytaj więcej »
Krzesła dębowe
Meble dębowe potrafią zauroczyć nawet najbardziej wygórowane gusta. Meble dębowe przy należytej pielęgnacji potrafią nam się odwdzięczyć swoją wytrwałością. czytaj więcej »
Pielęgnacja mebli drewnianych czyli nie taki diabeł straszny jak go malują
Czy możesz powiedzieć że wiesz już wszystko o pielęgnacji mebli drewnianych? Jeżeli tak to możesz sobie odpuścić dalsze czytanie tego artykułu. Jednak jeżeli masz wątpliwości poświeć pięć minut i dowiedz się wszystkiego o pielęgnacji mebli drewnianych. czytaj więcej »