Stoły loftowe – idealne do współczesnego wnętrza
Meble są bardzo ważną częścią stylu loftowego. Nie musisz mieszkać w apartamencie pofabrycznym, by zaaranżować wnętrze w tym stylu. Wystarczy urządzić je według naszych wskazówek.
Styl loftowy ma już ponad 100 lat, choć jego gwałtowny rozwój przypada na połowę ubiegłego wielu. Wtedy to fabryki w amerykańskich miastach zaczęły pustoszeć. Pewna grupa osób – związana ze środowiskiem artystycznym – wpadła na pomysł zagospodarowania wnętrz. W ten sposób narodził się styl industrialny.
Styl loftowy – to musisz o nim wiedzieć
Jak można krótko scharakteryzować styl loftowy?
Przestrzeń – bez tego styl loftowy w czystej postaci nie istnieje. Oczywiście idealnie, jeśli mamy do dyspozycji pofabryczne wnętrze o wielkim metrażu. Sufity powinny być zawieszone wysoko, co umożliwia stworzenie antresoli. Jeśli jednak nie mieszkamy w dawnej fabryce, nic straconego. Całe wnętrze może być urządzone „po industrialnemu”, wystarczy wyburzyć niepotrzebne ściany działowe.
Minimalizm to kolejna ważna cecha. W loftach nie ma miejsca na zbędne bibeloty. Ma być prosto, czysto i estetycznie. < br/>
Lofty wyglądają zdecydowanie bardziej naturalnie, jeśli część ścian nie jest pokryta gładziami. Surowe cegły i goły beton z pewnością nadadzą klimatu.
Dodatki to ważny element loftów. Dlatego instalacja wodna biegnąca na zewnątrz jest jak najbardziej mile widziana. Dokładnie tak, jak w fabrykach. Idealnie, jeśli możemy wykorzystać lampy loftowe, wzorowane na tych fabrycznych. Nadają one niesamowitego klimatu.
p>
Meble loftowe – atrybut nowoczesnych wnętrz industrialnych. Co ciekawe, nie ma jednego wspólnego wzorca dla takiego wyposażenia. Lofty są bardzo zróżnicowane – od takich, które przypominają przyzakładowe warsztaty, po ekskluzywne apartamenty. W tych pierwszych świetnie odnajdą się metalowe szafki z marketów budowlanych, w tych drugich – drewniane meble. Na przykład stół nowoczesny w połączeniu z prostymi krzesłami.
A jakie kolory obowiązują w loftowych wnętrzach? Szary jest jak najbardziej na miejscu. Dobrze komponuje się z czerwonymi cegłami czy betonową ścianą ciemniejszą o odcień. Pomieszczenia można nieco ożywić, wprowadzając kolorowe elementy – na przykład obrazy czy fotel.
Styl industrialny – nie tylko do loftów
Jeśli nie mieszkasz w fabryce, nie wszystko stracone. Możesz urządzić jedno z pomieszczeń w stylu industrialnym. Na przykład salon.
W idealnej sytuacji są mieszkańcy kamienic. Mają one zwykle wysoko podwieszone sufity, a ściany często zrobione są z czerwonej cegły. Oczywiście 50 lat temu w Polsce nikomu by nie przyszło do głowy, by zostawiać je gołe. Zawsze jednak łatwiej skuć tynk niż postawić nową ścianę.
Innym rozwiązaniem jest pozostawienie na ścianie gołego betonu. Tu z kolei łatwiej mają mieszkańcy domów z wielkiej płyty. Pomijamy inne ograniczenia – jak mały metraż. Taka aranżacja odnosi się wprost do starych fabryk. Dziś zakłady produkcyjne buduje się z bezdusznych płyt warstowowych. p>
Ale cegły czy beton to nie warunek konieczny. Wspominaliśmy o kolorach – ściany pomalowane na biało czy szaro także mogą kojarzyć się z fabrycznym klimatem. Jeśli zestawimy te kolory z czarnymi dodatkami, na przykład ramami okien, uzyskamy ciekawy efekt. Oczywiście czarnych elementów może być znacznie więcej. Stolik industrialny z blatem w tym kolorze wpasuje się idealnie.
Do tak urządzonych wnętrz pasuje wiele mebli. W niektórych aranżacjach sprawdzają się na przykład sprzęty jakby wyciągnięte żywcem ze stylu skandynawskiego. Stół industrialny z masywnym drewnianym blatem świetnie będzie komponował się z minimalizmem wnętrza. Zresztą oszczędność to cecha wspólna dla klimatów loftowego i skandynawskiego.
Stół z drewnianym blatem można zestawić z pozornie niepasującymi metalowymi krzesłami. Eklektyzm to także cecha charakterystyczna dla wnętrz loftowych. Nowoczesne stoły do jadalni i krzesła tapicerowane to dość oryginalne połączenie, ale w stylu industrialnym jak najbardziej do przyjęcia.